News Journal 2020-21 Student-Athlete Team: Top 10 Boys

0


[ad_1]

Ross kuhn

School: Crestview

Parents: Tim and Kelly Kuhn

Academics: 4.0 GPA, 29 ACT, 1520 SAT, ranked # 1 in class, 12 times first team Firelands Conference All-Academic, twice Academic All-Ohio, four-year honor roll, honor diploma, OHSAA award winner Scholar-Athlete

Athletics: In football: three-year letterman, three-time All-Firelands Conference first team, 2020 Firelands Conference offensive and defensive player of the year, school record holder for most touchdowns in a game (five) and most long punt (73 yards)), first team All-Northwest District, Northwest District Co-Offensive Player of the Year in Division VI, first team All-Ohio, Mansfield News Journal Co-Offensive Player of the Year in 2020

In swimming: four-year-old letterman, three-time Mid-Buckeye Conference swimmer of the year, three-time section champion, 2019 state qualifier in the 200 backstroke, holds six school records and six MBC records

On track: four-year letter, three-time state qualifier, four-time All-Ohioan, placed second in the 4×800-meter relay and won the 2021 800-meter state title, five-time FC champion, holds the school record in the 800 (1: 53.98) and 4×800 (7: 58.90) relays

Activities: National Honors Society, National Choral Award Choir, 4-H, 4-H Camp Instructor, Lifeguard at Shelby and Ashland YMCA, Morning Choir, GAP Choir, SLAM Youth Group

Nate barrett

Nate barrett

School: Madison

Parents: Jeff and Robin Barrett

Academics: Class promotion major; National Society of Honors; Society of Honor of the Superintendent; Academic All-Ohio in Football and Wrestling; Honors courses in English, Geometry, Algebra II, Social Studies II, Biology, Chemistry and Social Studies II; CCP course in English, Pre-Calculus, Calculus, Introduction to Psychology, Western Philosophy, Introduction to Sociology and Ethics

Athletics: In football: varsity team captain, All-Ohio Cardinal Conference first team, All-Northwest District first team, All-Ohio honors

Wrestling: two-year team captain, OCC champion, two-time section and district champion, two-time state qualifier, third place state in 2021, winning All-Ohio honors

Activities: National Honor Society-Community Service (40 hours), OCC Leadership Team, LEAD Sports Team Member, Leader-in-Me Member, Fellowship of Christian Athletes Member, Student Council Member, Member of the ” Storyside Church, Sites Lake Neighborhood Volunteer

Ty williams

Ty williams

School: Hillsdale

Parents: Tom and Tammy Williams

Academics: 4.0 GPA, ranked # 1 in class, four-year honor roll, four-year-old athlete-scholar

Athletics: Nominated to attend Wayne County Athletic League Student-Athlete Summit

In football: Four-year-old Letterman, All-WCAL first team, All-District first team, three-time All-Ohioan, WCAL 2020 Player of the Year, owner of three record tackles in one season, career tackles and the longest hit

Baseball: Four-year-old Letterman, All-WCAL First Team

Activities: President of the National Honors Society, DR Services Volunteer, Associated Charities Volunteer

Ethan Sauder

Ethan Sauder

School: Lucas

Parents: Brian and Danyelle Sauder

Academics: Earned an Associate’s Degree from North Central State College in Business, All-Mid-Buckeye Conference Athlete, 4.0 GPA, Class Salutator, attending Ashland University for Accounting and Finance

Athletics: In football: Letterman, four, 1,000-yard rusher, All-Northwest District winner, team captain

In basketball: Four-year-old Letterman, 1,000-point scorer, All-Ohio, Northwest District and Mid-Buckeye Conference winner, MBC player of the year, holds the program record for assists in a game, a season and a career

Activities: Senior Class Officer

Trey brinninger

Trey brinninger

School: Cardington

Parents: Tod and Linda Brinninger

Academics: All-Knox Morrow Athletic Conference Scholar-Athlete in Football and Basketball, 4,129 weighted GPA.

Athletics: In Soccer: Four-Year Letter, 2020 KMAC Player of the Year, Central District Player of the Year, All-Ohio First Team

In basketball: All-KMAC First Team, District 11 Player of the Year, All-Ohio Honorable Mention

Baseball: four-year letter

Gregory Tan

Greg Tan

School: Ontario

Parents: Gubert and Lin Tan

Academics: 4.69 GPA, four-year-old Scholar-Athlete, 2021 Academic All-Ohio, National Merit Finalist, attending Columbia University

Athletics: In swimming: two-year letterman, two-time district qualifier, 2021 state qualifier, All-Mid-Ohio Athletic Conference first team, All-Mansfield News Journal first team

Tennis: Two-year-old Letterman

Activities: Senior Class President, Warrior Leadership Group, Presidential Award, National Honor Society, Key Club

Trenton Osborne

Trenton Osborne

School: Madison

Parents: Jay and Helen Osborne

Academics: 3.6 GPA, Academic Letterman, Honors Diploma

Athletics: Wrestling: Four-year-old Letterman, 157 career wins, two-time state qualifier, finished fifth in 2021 to win All-Ohio honors

Baseball: Two-Year Letter, Golen Spikes Award

In football: Four-year-old Letterman, second on the team in tackles

Activities: Student Council, Junior Executive Committee

Jonathan rothhaar

Jonathan rothhaar

School: Willard

Parents: Karla and Michael Rothhaar

Academics: 3.5 GPA, Academic Letterman, Member of the National Society of High School Scholars

Athletics: 12 college letters, led the Sandusky Bay conference in tackles three consecutive years, twice called wrestling district, four times qualified as track district, recipient of the Archie Griffin award

Activities: Youth group, tutor, Christman Child project, community outreach projects, code enforcement, shoe drive, specialist graduate

Caden Brubaker

Caden Brubaker

School: Saint Pierre

Parents: Chad and Christa Brubaker

Academics: 4.2 GPA, Class Salvator, National Honor Society Vice President, Attending Ohio State University, Naval Unit Member ROTC at OSU, Department of Theology Prize, Calculus Prize, Four-Time Scholar Prize Winner -Athlete of the Mid-Buckeye Conference

Athletics: Two year old letterman in swimming, four year old letterman in cross country, four year old letterman on track, track team captain, two-time MBC cross country team champion, track team champion MBC 2021, MBC pole vault champion, three-time All-MBC first team on track, winner of the William Smith Award in St. Peter’s

Activities: Class Vice President, Key Club Vice President, Math Club President, St. Peter’s Parish Youth Advisory Council, Pep Band

Levi Robinson

Levi Robinson

School: Plymouth

Parents: Jason and Rachel Robinson

Academics: 3,959 GPA, major of promotion, 50 CCP semester hours, 29 ACT, four-year academic letterman

Athletics: Cross-country: School record holder at 15: 59.58, two-time state qualifier, finished 38th in 2020, four-time regional qualifier, 2020 Division III Galion district champion, Firelands 2020 conference, three-time All-FC first team, holds six of the 10 best times in school history

On the track: Three times regional qualified in the 3,200 meters, regional qualified in the 4×800 relay, sixth best time over 3,200 meters in the history of the school

Activities: Various church and church youth groups

Honorable Mention Boys

Thomas Caputo, Fredericktown; Andy Williams, Mount Gilead; Brady Tedrow, transparent crotch; Chayse Whitesel, Lexington; Mason Myers, Hillsdale; Ross Pruettmiller, Saint-Pierre; Tyler Knight, Mount Gilead; Austin Hammond, Northmor; Hunter Hannan, temple Christian; Brady Au, clear fork; Lane Harper, Lucas; Logan Cyphers, Mansfield Christian; Ty Hatfield, Fredericktown; Ethan Hunter, Lexington; Dillon Kern, Mapleton

[email protected]

740-244-9934

Twitter: @ JakeFurr11

Alumni-Athletes of the Year

The 2020-2021 News Journal student-athlete team is announced this weekend online and in the newspaper. Here is the best boy for each year since the inception of the program:

1987: Matt Long, Galion; 1988: Mike Zara, Crestline; 1989: Derek Heath, Buckeye Central; 1990: Shon McCormick, Shelby; 1991: Tom Ullmer, Crestline; 1992: Obi Moneme, Mansfield Christian; 1993: Sam Lybarger, Shelby; 1994: Jon Stanek, Crestline; 1995: Jeff Miller, Hillsdale; 1996: Dave Anderson, Ashland; 1997: Dan Kalb, Wynford; 1998: Doug Dendinger, Center-Sud; 1999: Israel Martin, Shelby; 2000: Tyler Scott, Loudonville; 2001: Craig Turson, Plymouth; 2002: Craig Turson, Plymouth; 2003: Rory Meister, Madison; 2004: Andrew and Austin Wechter, Shelby; 2005: Trevor Scott, Loudonville; 2006: Josh Calver, Shelby; 2007: James Zeuch, Galion; 2008: Ryan Chenevey, Saint-Pierre; 2009: Kyle Bailey, Shelby; 2010: Jordan Lance, Loudonville; 2011: Tyler Lilly, Mansfield Christian; 2012: Dixon Johnson, Shelby; 2013: Austin Cary, Loudonville; 2014: Hutch Blackstone, Mansfield Senior; 2015: Ben Olewiler, Crestview; 2016: Brandon Mount, Mansfield Christian; 2017: Connor Moreton, Galion; 2018: Jackson Hauger, Lucas; 2019: Blake Lucius, Shelby; 2020: Walker Elliott, Plymouth; 2021: Ross Kuhn, Crestview.

[ad_2]

Share.

About Author

Comments are closed.